Rudeninė depresija

autumnRudeninė liūdna nuotaika Lietuvoje apima ne vieną žmogų. Savaime aišku, kritusią nuotaiką pradeda veikti pailgėjęs tamsusis periodas, lietingas, darganotas oras, saulės spindulių stoka.  Kaip atskirti liūną prislėgtą nuotaiką nuo depresijos?

Depresija (lot. depressus – tylus, žemas, nuleistas, gilus) – užsitęsusis liguistai prislėgta nuotaika. Ir ne tik.  Beveik visais atvejais pasireiškia panašūs  depresijos požymiai: sumažėjusi dėmesio koncentracija,  sumažėjęs pasitikėjimas savimi, pesimistinės mintys apie ateitį, kaltės jausmas, savižudiškos mintys ar veiksmai, miego ir apetito sutrikimai, interesų ir pasitenkinimo įvairia veikla sumažėjimas, silpna ir nepakankama reakcija į malonius dirgiklius, interesų sumažėjimas arba praradimas, padidjęs nuovargis, išsekimas.   Depresijos diagnozė patvirtinama, kai minėti požymiai (nebūtinai visi iš karto)  pasireiškia nuolat, ne mažiau nei dvi savaites. Kartais sunki depresija gali turėti net psichozės simptomų.

Depresija – dažna liga Lietuvoje , kuri, jei negydoma, gali baigtis darbingumo, artimųjų praradimu ar net mirtimi. Jos paplitimas gana dažnas, o Lietuvoje dar dažnesnis nei kitose Europos šalyse.

Depresijos atsiradimo priešastys nagrinėjamos nuolat.  Deja, šis sutrikimas sąlygojamas daugelio priežasčių. Aiškios yra kelios priežasčių grupės:  genetiniai veiksniai – paveldėjimas, organizmo ypatybės (pavyzdžiui, neuromediatorių – noradrenalino, serotonino apykaitos sutrikimas, jų sumažėjimas), įvairios ligos, psichologinės, socialinės problemos, aplinkos veiksniai.  Tačiau, kad išsivystytų depresija turi paprastai susidėti daugelis išvardintų priežasčių. Vien psichologinis stresas retai sukelia depresiją. Kartu dažnai būna ir paveldėjimas, ir organizmo ypatumai, ir dar kitos priežastys.

Depresijos gydymas priklauso nuo depresijos formos, trukmės, paciento amžiaus ir pageidavimų. Atsižvelgiama ir į gretutines ligas.  Gydymui gali būti naudojami: antidepresantai (gydymas jais ilgas; juos reikia vartoti net kai depresijos požymiai praeina), psichoterapija. Gydymas psichoterapija  reikalauja daug laiko ir paciento pasiryžimo, tačiau įdėjus pastangų – labai efektyvus.  Kiti metodai (labiau pagalbiniai): magnetiniai, elektriniai gydymo metodai, šviesos terapija.  Socialinė pagalba – paciento artimųjų mokymas.

Dėl depresijos, tik apie pusė sergančiųjų kreipiasi į gydytoją, o iš jų tik nedidelė dalis adekvačiai ir efektyviai gydosi. Negydoma depresija tampa sunkia liga, dėl kurios žmogus nebesugeba normaliai gyventi, dirbti.  Efektyviai gydant depresiją galima pasiekti labai gerų rezultatų, tačiau per dažnai į šią ligą Lietuvoje numojama ranka.

Tai klastinga liga. Galinti susargdinti nuo mažiausio iki vyriausio.

Vaikų depresija jau gali pasireikšti  6 mėnesių  kūdikiams  – 3 metų  vaikams. Vaikų  depresijos požymiai yra kitokie nei suaugusiųjų. Todėl sunkiau atpažįstami artimųjų. Kūdikių depresija gali pasireikšti vaiko protesto reakcijomis: verkimu, maisto atsisakymu, nerimastingumu, nemiegojimu, toks vaikas atrodo neramus, atrodo, kad jis nuolat  ieško tėvų, vėliau vaikas gali tapti apatiškas, nebesidomėti aplinka. Vaikai, sergantys depresija, gali kentėti nuo košmariškų sapnų, jų išvaizda būna nelaiminga, kenčianti. Sumažėja atsparumas infekcijoms. Todėl nedelskite dėl vaikų depresijų – pasitarkite su specialistais.

Daugeliu atvejų, depresija būtų galima sėkmingai išgydyti tiek vaikams, tiek suaugusiems, bet ji yra nediagnozuojama ir negydoma, nes simptomai yra ignoruojami ir nesikreipiama į gydytoją.

Šiuo atveju būtina žinoti, kad depresija – tai ne silpnumo požymis, ir jos nereikia nei gėdytis, nei ignoruoti. Kuo anksčiau gydymas pradedamas, tuo jis sėkmingesnis. Todėl kviečiu nedelsti patiems ir padėti savo artimiesiems.

Kviečiu išsitirti dėl depresijos nemokamai  (klinikinu tyrimo metodu, depresijos tyrimo ir gydymo testais) jaukioje klinikinėje aplinkoje.  Galite rašyti svečių knygoje arba elektroninu paštu konsultacijos@kilikeviciene.lt ir palikti  savo  koordinates,  jums bus pasiūlytas priėmimo laikas.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s