Artėja Šventės!

„Sveikata“- kas gali palengvinti pasirengimą šventėms- - Anonsai - Radijas - LRT 2013-12-20 21-28-32

„Sveikata“: kas gali palengvinti pasirengimą šventėms? – šeštadienį, gruodžio 21 d., 11.03 val., kartojama gruodžio 26 d. 15.05 val. per LRT RADIJĄ.

Rytoj kalbėsiu per LRT radiją apie artėjančias šventes, kaip mes jas suprantame, kaip mes jas švenčiame, kaip mes jas norėtume ar galėtume švęsti.
Prie to, ką pasakiau, dar noriu parašyti:
Su džiaugsminga viltimi artėjame link vienų gražiausių metų švenčių – Kūčių, Šv. Kalėdų – saulės sugrįžimo (saulėgrįžos), krikščionims – Kristaus gimimo šventės. Kalėdos ypatingos stebuklo, pasikeitimų laukimu, savitomis tradicijomis. Šių švenčių supratimas, šventimas ir yra tai, kas mums suteikia ir bendrumo, ir savitumo, padeda išvengti išsibarstymo, suteikia galimybę bendrauti, švęsti.
Puiku, jei mes turime kelias mūsų šeimos kartas siekiančias tradicijas ir norime jų laikytis, jas perteikti, šventes švęsti kartu su keliomis šeimos kartomis. Labai daug galime sužinoti apie žmogų, jo vertybes, likimą, paklausę, kaip jis švenčia šventes. Šeima, žmogus neturintis savų tradicijų rizikuoja prarasti savo šeimos svarbą, unikalumą. Šventės – suteikia mums progą susitikti su artimais, mylimais žmonėmis, draugais, apmąstyti praeinantį ir ateinantį laiką…
Puiku, jei visiems švenčiantiems kartu ši šventė yra vienodai svarbi, turi panašią prasmę ir buvimas kartu teikia džiaugsmo, jaukumo ir saugumo jausmus. Ypač svarbus švenčių šventimas kartu su šeima yra vaikams ir paaugliams. Šeimos tradicijos, ritualai vaikams teikia užtikrintumo, pastovumo, saugumo jausmus ir tokiu būdu gerina jų psichikos sveikatą. Net jei vaikas, kuris gyvena su iš vienu iš tėvų, kuomet laikomasi pastovių tradicijų, papročių, toks vaikas jaučia mažesnį stresą. Paaugliai vertina šeimos tradicijas ir dėl to pradeda vertinti savo šeimą ir ją laikyti unikalia.
Tačiau švenčių kultūra kiekvienoje šeimoje yra kitokia. Norėtųsi, kad Šv. Kalėdos mums visiems būtų tikra šventė. Ir pirmiausia – mūsų sielų šventė. Turbūt ne be reikalo yra išlikusi tradicija grąžinti skolas iki Kalėdų, naujų metų ir ne tik materialias ,– bet ir vidines: atsiprašyti, susitaikyti, kad sielos būtų švarios.
Tačiau nepersistenkime švenčių metu pildydami tik kitų norus, pirkdami krūvas brangių dovanų, važiuodami ten, kur visai netraukia ir visai nepaisydami savęs (kompromisai, aišku, ir čia reikalingi), nes nuo viso to, būsime tik pavargę ir nelaimingi. Kaip ir kitu metu, ir švenčių metu, reikalingas natūralumas, saikas ir sveikas protas.
Na, bet jeigu jau nusprendėme šventes švęsti kartu šiek tiek „iš reikalo“, – užteks būti geranoriškiau nusiteikusiems vieni kitų atžvilgiu, priimti vieniems kitus tokius, kokie esame – įvairiapusiškus, su savo klaidomis ir klystkeliais bei geromis savybėmis. Nustokime kitus laikyti geresniais (ar blogesniais) už save, už savo artimuosius. Nekelkime sau nepasiekiamų lūkesčių. Praleisdami šventinį laiką sąmoningai stenkimės prisiminti tai, kas gera ir prasminga, o ne atvirkščiai. Pakantumas, tolerancija, mokėjimas suderinti interesus padės išvengti konfliktų ir nesusipratimų. Jokiu būdu nepradėkite spręsti senų konfliktų, rūpesčių. Nepradėkite elgtis nebrandžiai (pvz. gana dažnos situacijos: apsilankęs pas savo pagyvenusius tėvus suaugęs vedęs jų sūnus gali imti elgtis kaip nebrandus paauglys ir pan.). Vienam pradėjus elgtis nebrandžiai, stenkitės bent jau į tokį elgesį neįsitraukti kiti.
O jei gyvenate vienas – nesinerkite švenčių metu į skausmingus apmąstymus, dar labiau aštrinančius vienišumo jausmą. Jei jūs turite skausmų ir rūpesčių, niekas neliepia jums jų slėpti ir demonstruoti priešingų – džiugių ir laimingų, bet net ir tokiu laikotarpiu jūs galite išgyventi skausmą dėl vieno dalyko, bet ramybę, pasitenkinimą – dėl kitų: atėjusių švenčių, dėl šalia esančių, buvusių žmonių, dėl patirtų įspūdžių, praleisto laiko kartu, t. y. dėl to, kas iš tiesų yra vertybės ir ką turėtume branginti.
Mokėjimas vienam būti su savo brandžiu „aš“, pačiu savimi – taip pat yra puikiai praleistas laikas ir viena didžiausių dovanų.

Linkiu jaukių, šiltų Šv. Kalėdų, Laimingų Naujųjų Metų !!!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s